O stowarzyszeniu

Jesteśmy organizacją spełniającą kryteria zawarte w par.2 porozumienia tj. Stowarzyszenie nasze jest jednostką statutowo powołaną do rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Jednym z głównych naszych starań jest praca poza dużymi ośrodkami miejskimi, w ramach tych działań powołaliśmy nasze koła powiatowe i gminne, które działają w wielu miejscowościach naszego regionu, posiadamy koła powiatowe poza Zieloną Górą w następujących miejscowościach:

• Nowa Sól
  • Świebodzin
  • Żary
  • Krosno Odrzańskie
  • Sława
  • Gubin
  • Kostrzyn
  • Słubice

Są to koła wieloosobowe reprezentujące naszych członków na forum organizacji samorządowych.

Obecnie w zajęciach naszego Stowarzyszenia uczestniczy około stu osób, nie są to tylko osoby chore na SM, Stowarzyszenie nie posiada zamkniętej formuły ale osoby z różnymi chorobami najczęściej jednak są to choroby typu neurologicznego.

Od początku naszego istnienia – Stowarzyszenie zostało zarejstrowane 31 stycznia 1995 – podstawową zasadą działania była samopomoc osób chorych poprzez wspólną pracę na polu rehabilitacji, pomocy w trudnych sytuacjach życiowych, pomoc psychologiczną którą realizujemy poprzez grupę wsparcia.

Jednym z głównych naszych działań to działanie na polu informacji, zdobywając publikacje na temat badań nad chorobą i nowoczesnych metod terapeutycznych (ostatnio coraz więcej poprzez internet) propagujemy je na cotygodniowych spotkaniach oraz rozsyłamy kserokopie do osób prowadzących koła terenowe.

Współpracujemy z Polskim Towarzystwem Chorych na Stwardnienie Rozsiane lecz realizujemy inny styl działania, my chorzy sami tworzymy ramy naszej organizacji i wypełniamy je treścią którą najbardziej potrzebujemy.

Od paru lat realizujemy kilka programów rehabilitacyjnych:

• program hipoterapii (prowadzimy cotygodniowe zajęcia oraz tygodniowe obozy hipoterapii dla członków naszego Stowarzyszenia)
  • program rehabilitacjii ruchowej wspomaganej krioterapią ogólnoustrojową
  • program terapii psychologicznej w którym propagujemy pozycje książkowe pomocne w pracy z samym sobą oraz spotkania z psychologiem.

Programy rehabilitacyjne w największym zakresie realizujemy na turnusach rehabilitacyjnych. Nasi chorzy mają szansę uczestniczyć w kilku turnusach rehabilitacyjnych rocznie, od roku 2000 wspólnie z chorymi z Niemiec, a od roku 2003 są to również obozy w Niemczech.

Program rehablitacyjny który realizujemy oparty jest na różnego typu specjalistycznych ćwiczeniach, które nagrywamy na kasety video i rozprowadzamy wśród naszych członków.

W ostanim okresie propagujemy wśród naszych członków ideę rehabilitacji wielowymiarowej, której założeniem jest powiązanie terapii psychologicznej z leczniczą, wspomaganie leczenia nowymi terapiami medycznymi.

Organizujemy szereg imprez począwszy od spotkań świątecznych przez wspólne wyjazdy weekendowe jako imprezy integracyjne.

Wszystkie osoby, które pracują w Stowarzyszeniu są osobami chorymi, i pracują bez wynagrodzenia, jedynymi osobami, które zatrudniamy są osoby prowadzące hipoterapię oraz rehabilitanci.

Całe nasze fundusze, które uzyskujemy od organizacji samorządowych oraz od sponsorów kierujemy na rehabilitację, która w przypadku naszego schorzenia jest podstawą naszego być albo nie być w życiu społecznym rodzinnym i zawodowym, a drogę jaką to robimy oceńcie państwo sami.

Nasz Statut Stowarzyszenia Biegusy