 Badacze z University of California i Stanford Medical School postanowili dokładnie przebadać trzy niezwykłe pary bliźniaków jednojajowych - w każdej z nich jedno z rodzeństwa dotknięte było nieuleczalną chorobą - stwardnieniem rozsianym (SM). Bliźnięta jednojajowe stanowią idealny "materiał" do badań w jaki sposób geny oraz środowisko wpływają na rozwój różnych chorób.
Autorzy opublikowanej w najnowszym "Nature" pracy przeprowadzili wszechstronną analizę genetyczną, prześledzili różnice w obrębie DNA niekodującym białek oraz zmiany związane z regulacją genów; wreszcie zsekwencjonowali kompletne, indywidualne genomy wybranej pary. Niestety, nie udało się znaleźć najmniejszych przesłanek sugerujących, że rozwój stwardnienia rozsianego związany jest z predyspozycjami genetycznymi. Jednak jak podkreślają badacze dzięki ich pracy wyeliminowano część potencjalnych przyczyn rozwoju stwardnienia rozsianego, co ułatwi dalsze badania.
Opisywane w "Nature" wyniki badań przechylają wahadło w stronę zwolenników teorii środowiskowych. Niestety, teorii zwykle zupełnie od siebie odmiennych.
źródło: - www.onet.pl - www.wyborcza.pl |