CCSVI - Możliwe komplikacje po zabiegu udrażniania żył szyjnych - Medycyna - Wiadomości
 
 
Zaloguj się...
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnieZapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu
Stowarzyszenie
Strona główna
Artykuły
Galeria
Forum
Download
Linki
 
Medycyna : CCSVI - Możliwe komplikacje po zabiegu udrażniania żył szyjnych
Napisał Cypek dnia 2010-03-18 15:40:00 (5344 odsłon)
Medycyna

Wypowiedź dr Franz'a Schelling'a z Austrii o możliwości i ryzyku uszkodzenia zastawek żylnych podczas wykonywania zabiegu udrażniania żył szyjnych.

Zwężenie żyły szyjnej albo żyły nieparzystej przyczynia się do żylnych cofnięć wzdłuż dotkniętego toru żylnego. Można oczekiwać, że SM po rozszerzeniu żyły, zostanie wyleczone, jeśli "Palec-Dawson`a" i "Odpryski Steiner`a" ograniczone są do zwężenia związanych z tym żył.

Rozszerzenia zwężeń żyły zagrażają jej zastawce, przy wkładaniu stenta są właściwie nieuniknione. Z niezrozumiałych dla mnie powodów, podczas obserwacji pozabiegowych zoperowanych MS-pacjentów, o tym punkcie do tej pory nic nie raportowano. Ryzyko uszkodzeń zastawek jest więc jeszcze nieznane. Czytałem natomiast, że przy dylatacji zwężenia pierścienia zastawki nie udało się "zatrzymać pracy" odwrotnie otwierającej się prawej zastawki żylnej.

Jeśli jednak uszkodzona zastawka żylna nie leży w torze drenażowym wewnętrznej żyły mózgu, albo żylny refluks z klatki piersiowej, z powodu niewydolności zastawek wszystkich dopływów prawych serca rozkłada się równomiernie - nie należy oczekiwać żylnych uszkodzeń mózgowych. Mam wrażenie, że liczba zdylatowanych (udrożnionych) MS-pacjentów, którzy maja problemy z zastawka żylną lub mają niewystarczające efekty po operacji - nie jest bez znaczenia.

Valvuloplasty, tzn. modernizacje niewydolności zastawek żylnych są wykonywane w nogach od lat 70-tych, często z niesamowitym sukcesem. Jednak chirurdzy wykonujący takie operację na żyłach nóg są bardzo zajęci tymi właśnie operacjami.
Przeszczep zdrowej żyły skórnej z nogi na szyję wyeliminowuje zarazem niewydolność zastawki, jak i ta za szeroką żyłę (odniesienie do konkretnego przypadku i pacjenta).

Mam nadzieję, że lekarze szybko nauczą się radzić sobie z problematyką niewystarczających zastawek żylnych (jak i wadliwymi ujściami zatok).

Wszystkiego dobrego!
Franz Schelling

Ocena: 10.00 (3 głosów) - Oceń tę wiadomość -
Komentarze są własnością ich autorów. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Szukaj
Tematy
Kto jest online?
3 użytkowników jest na stronie (3 użytkowników przegląda Wiadomości )

Użytkownicy: 0
Goście: 3

więcej...
Licznik

Copyright © by Biegusy 2006-2010
Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane SM w Zielonej Górze
Stwardnienie Rozsiane | Antymail | Forum stwardnienie rozsiane SM