Polowanie na króliki doświadczalne - Prawo - Wiadomości
 
 
Zaloguj się...
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnieZapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu
Stowarzyszenie
Strona główna
Artykuły
Galeria
Forum
Download
Linki
 
Prawo : Polowanie na króliki doświadczalne
Napisał Cypek dnia 2010-01-20 13:30:00 (2129 odsłon)
Prawo

Testowanie leków jest lukratywnym biznesem. Lekarze zgarniają ogromne pieniądze, szpitale dostają ochłapy.

– Miliard dolarów rocznie. Co najmniej tyle inwestują koncerny farmaceutyczne w Polsce, przeprowadzając badania kliniczne leków. W grę mogą jednak wchodzić sumy znacznie większe – przyznaje dr Wojciech Masełbas, przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych.

Znaczną część tej sumy stanowią honoraria lekarzy. Stawki są wysokie, niekiedy wręcz szokujące. Lekarz rodzinny za zaszczepienie jednego pacjenta testowaną szczepionką przeciwko grypie otrzymuje od firmy zwykle ponad 100 euro. Profesor w renomowanej klinice za długotrwałe i skomplikowane badanie kliniczne dostaje nawet 10 tys. euro za pacjenta. Rekordowe honoraria polskich profesorów otrzymywane od koncernów wynoszą ponad milion złotych rocznie.

– Pacjent nie ma pojęcia, że pan doktor otrzymuje pieniądze za jego udział w badaniu. To nie jest zdrowa sytuacja. Poza tym pacjenci w szpitalu mogą odnieść niekiedy wrażenie, że jeśli odmówią zgody na testowanie leku, nie otrzymają właściwej opieki lekarskiej – mówi dr Piotr Siedlecki z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Na badaniach klinicznych zarabiają lekarze-badacze, ale nie publiczne szpitale, w których są one przeprowadzane. Z opracowywanego raportu NIK wynika, że zdarzają się wypadki, w których szpital – przynajmniej oficjalnie – nie ma pojęcia, iż takie badanie się w nim odbyło.

– Kodeks etyki lekarskiej mówi, że lekarz powinien ujawniać swe związki z przemysłem farmaceutycznym. Proszę wskazać jeden polski kongres naukowy, w czasie którego profesor entuzjastycznie omawiający działanie jakiegoś leku powie wyraźnie, że istnieje konflikt interesów polegający na tym, iż te badania przeprowadzał – podkreśla jeden z rozmówców „Rz”.

Każdy pacjent biorący udział w testowaniu leku musi wyrazić zgodę na udział w badaniu klinicznym. Niespełnienie wymogu świadomej zgody pacjenta jest największym pogwałceniem zasad badań klinicznych. Głośny skandal, określany jako „testowanie szczepionki na bezdomnych”, gdy w prywatnej przychodni w Grudziądzu zaszczepiono pacjentów szczepionką przeciw ptasiej grypie, wmawiając im, że jest to szczepionka przeciw grypie sezonowej, odbił się szerokim echem poza granicami Polski.

– To, co się stało w Grudziądzu, to ordynarna hucpa. Są bardziej subtelne sposoby manipulowania w testach klinicznych. Wiemy o nich, ale nie możemy postawić przy każdym badaczu policjanta. Tym bardziej że pracuje u nas tylko jeden inspektor – mówi dr Wojciech Łuszczyna, rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

źródło: www.rp.pl

Ocena: 9.00 (1 głos) - Oceń tę wiadomość -
Komentarze są własnością ich autorów. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
Wentilo
Napisano: 2010-01-20 17:32  Zaktualizowany: 2010-01-20 17:32
Troll
Zarejestrowany: 2009-01-19
Skąd: Jastrowie
Postów: 549
 _RE Polowanie na króliki doświadczalne
Liczy się tylko kasa, dla lekarzy i firm farmaceutycznych, my jesteśmy tylko potencjalnymi dawcami dla nich .Królików doświadczalnych potrzebują do swoich praktyk i testowania leków.My jesteśmy mięso armatnie i dostarczają tym podmiotą kasy.Taka praktyka jest odwieczna i nasila się co raz bardziej.Wiadomo , że firmy farmaceutyczne współpracują z lekarzami i dają im nie złą kasę, za robienie z Nas królików doświadczalnych.Szkoda gadać chorzy dla nich się nie liczą, tylko biznes.......
Szukaj
Tematy
Kto jest online?
13 użytkowników jest na stronie (7 użytkowników przegląda Wiadomości )

Użytkownicy: 0
Goście: 13

więcej...
Licznik

Copyright © by Biegusy 2006-2010
Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane SM w Zielonej Górze
Stwardnienie Rozsiane | Antymail | Forum stwardnienie rozsiane SM