Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego a sprawa SM w Polsce - SM - Wiadomości
 
 
Zaloguj się...
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnieZapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu
Stowarzyszenie
Strona główna
Artykuły
Galeria
Forum
Download
Linki
 
SM : Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego a sprawa SM w Polsce
Napisał Cypek dnia 2009-02-20 10:55:33 (1820 odsłon)
SM

W dniu 10 lutego 2009 w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się posiedzenie Komisji Petycji, w trakcie którego rozpatrzono petycję nr 790-07 złożoną prze Izabelę Odrobińską w imieniu Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego w sprawie dyskryminowania w Polsce osób cierpiących na stwardnienie rozsiane.

W posiedzeniu wzięła udział przedstawicielka PTSR Monika Filipowicz, która podkreśliła, że biorąc pod uwagę:

  • iż od momentu złożenia petycji minęło już ponad półtora roku
  • jak zła była sytuacja chorych na SM w naszym kraju w chwili przygotowywania petycji
  • że od tego czasu władze wielokrotnie zapowiadały podjęcie działań mających na celu jej poprawę,
  • należałoby przypuszczać, że dokument przedstawiony Komisji Petycji PE w czerwcu 2007r. powinien być już dawno nieaktualny. Niestety przez cały ten czas polskie władze nie podjęły działań, które mogłyby przyczynić się do radykalnej zmiany sytuacji chorych na SM.

W związku z tym nadal zasadne jest twierdzenie, że polscy chorzy są dyskryminowani w zakresie dostępu do odpowiedniego sposobu leczenia, a co za tym idzie biorąc pod uwagę specyfikę choroby (m.in. w związku z zagrożeniem postępującą niepełnosprawnością) pozbawiani są możliwości funkcjonowania w społeczeństwie na tych samych zasadach co inni obywatele.

Wszystkie kolejne osoby zabierające głos, m.in. przedstawiciel Komisji Europejskiej Nicolas Fahey, eurodeputowany Manolis Mavrommatis, członek Parlamentu Europejskiego Michael Kashman, zgodnie podkreślały swoje głębokie ubolewanie w związku z sytuacją jaka ma miejsce w Polsce oraz chęć pomocy w jej zmianie. Jak jednak stwierdzono istotna przeszkodą w podjęciu konkretnych działań jest fakt, iż zapewnienie świadczeń swoim obywatelom i decydowanie o tym jakie z nich zostaną pokryte z budżetu jest niezależną decyzją poszczególnych krajów członkowskich i Komisja Europejska nie może w tym zakresie niczego nakazać. Większe wsparcie może zapewnić jednak Parlament Europejski, i jak dało się zrozumieć z wypowiedzi przedstawiciela tegoż, ma zamiar podjąć kroki w tym kierunku.

Podsumowując sytuację Przewodniczący Komisji Petycji Marcin Libicki zobowiązał się do wystosowania listu do Polskiego Ministra Zdrowia oraz zapowiedział działania monitorujące rozwój sytuacji i odpowiednie jej raportowanie. Petycja pozostała otwarta.

źródło: www.ptsr.org.pl

Ocena: 8.00 (5 głosów) - Oceń tę wiadomość -
Komentarze są własnością ich autorów. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Szukaj
Tematy
Kto jest online?
1 użytkowników jest na stronie (1 użytkowników przegląda Wiadomości )

Użytkownicy: 0
Goście: 1

więcej...
Licznik

Copyright © by Biegusy 2006-2010
Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane SM w Zielonej Górze
Stwardnienie Rozsiane | Antymail | Forum stwardnienie rozsiane SM