Polska na przedostatnim miejscu w rankingu - Prawo - Wiadomości
 
 
Zaloguj się...
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnieZapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu
Stowarzyszenie
Strona główna
Artykuły
Galeria
Forum
Download
Linki
 
Prawo : Polska na przedostatnim miejscu w rankingu
Napisał Cypek dnia 2009-01-10 15:00:00 (3964 odsłon)
Prawo

Barometr SM będacy rocznym studium porównawczym, przedstawia dane zebrane w 32 krajach Unii Europejskiej i określa sytuację chorych na SM w 7 kluczowych obszarach. Powinien stanowić motywację do ponownego przemyślenia działań wspólnotowych związanych ze stwardnieniem rozsianym.

EMSPRaport z badania zopstał opublikowany w Brukseli przez Europejską Platformę Stwardnienia Rozsianego (EMSP). Wyniki przedstawiono w trakcie spotkania reprezentantów Komisji Europejskiej, rządów, wiodących neurologów oraz osób cierpiących na SM w Parlamencie Europejskim, które odbyło podczas drugiej konferencji związanej z realizacją projektu “Multiple Sclerosis Information Dividend”.

Jak wynika z Barometru mieszkańcy Europy cierpiący na stwardnienie rozsiane są nieodpowiednio traktowani i nie mogą liczyć na właściwe wsparcie. Różnice pomiędzy pacjentami z różnych krajów są znaczne. W najlepszym wypadku 88% pacjentów otrzymuje leki modyfikujące przebieg choroby (DMDs), w przypadku chorych leczonych ambulatoryjnie odsetek ten dochodzi nawet do 98%. Jednocześnie najgorszy uzyskany wynik to zaledwie 3% pacjentów poddanych stosownemu leczeniu – sytuacja ta ma niestety miejsce w naszym kraju.

Prezes EMSP Dorothea Pitschnau-Michel powiedziała: "Rezultaty zaprezentowane przez Barometr MS znacząco wpłyną na decyzje podejmowane przez rządy narodowe. Zbyt wielu chorym odmawia się potrzebnego leczenia i wsparcia."

Wyniki porównania powinny zainteresować lokalne rządy Najlepszy możliwy do uzyskania wynik to 270 punktów, niestety średnia to zaledwie 155,31. Największe dysproporcje obejmują następujące kwestie:

- ponad 50% chorych otrzymuje leki modyfikujące przebieg choroby (DMDs) tylko w 5 krajach na 32 badane
- istnieje przepaść w zakresie ilosci pacjentów korzystajacych z ambularoryjnej rehabilitacji: w Hiszpanii – 98%, we Włoszech zaledwie 7%
- Tylko w 8 krajach istnieje zorganizowany system emerytur/zasiłków dla osób z SM

Liczymy, że zaprezentowane różnice oraz wskazane przez EMSP obszary wymagające poprawy stanią się bodźcem dla rządu Polskiego oraz innych krajów do zmiany ich polityki względem chorych na SM. Tym bardziej, że Polska w ww. rankingu zajęła niechlubne przedostatnie miejce zdobywajac zaledwie 95 pkt.

Przedstawiciele UE podkreślają potrzebę przedstawienia zaobserwowanych nierówności na szczeblu Unii Europejskiej, a barometr jest pierwszym narzędziem, dzięki któremu to będzie możliwe.

źródło: www.ptsr.org.pl

Ocena: 7.00 (1 głos) - Oceń tę wiadomość -
Komentarze są własnością ich autorów. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Szukaj
Tematy
Kto jest online?
7 użytkowników jest na stronie (3 użytkowników przegląda Wiadomości )

Użytkownicy: 0
Goście: 7

więcej...
Licznik

Copyright © by Biegusy 2006-2010
Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane SM w Zielonej Górze
Stwardnienie Rozsiane | Antymail | Forum stwardnienie rozsiane SM