Pozytywny Impuls z Polski - DNI SM w Parlamencie Europejskim - SM - Wiadomości
 
 
Zaloguj się...
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnieZapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu
Stowarzyszenie
Strona główna
Artykuły
Galeria
Forum
Download
Linki
 
SM : Pozytywny Impuls z Polski - DNI SM w Parlamencie Europejskim
Napisał Cypek dnia 2007-10-31 22:59:01 (3126 odsłon)
SM

W dniach 16 – 18 października 2007 roku w Parlamencie Europejskim odbył się cykl wydarzeń, pod nazwą "Pozytywny Impuls z Polski – Dni Stwardnienia Rozsianego (SM)", poświęconych dramatycznej sytuacji chorych na stwardnienie rozsiane w Polsce. Polscy pacjenci mają nadzieję, że głos Brukseli w końcu przekona polskie Ministerstwo Zdrowia do podpisania i wdrożenia Narodowego Programu Leczenia Chorych na SM.

Akcję "Pozytywny Impuls z Polski" zainaugurował europoseł Dariusz Grabowski. Otworzył on wystawę fotograficzną zatytułowaną "Żyję z SM w Polsce" odzwierciedlającą rzeczywistość, w której funkcjonują polscy chorzy na SM. Prace, zaprezentowane w Parlamencie Europejskim, zostały wyłonione w konkursie zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego i Fundację Pozytywny Impuls, wydawcę magazynu o tej samej nazwie dla chorych na SM.
Po południu odbyła się konferencja poświęcona sytuacji osób dotkniętych SM w Polsce. Przedstawiciele polskich pacjentów, środowiska neurologów oraz Izabela Czarnecka, przewodnicząca PTSR'u przybliżyli słuchaczom fakty dotyczące sytuacji chorych na SM oraz zaapelowali o pomoc we wdrożeniu Narodowego Programu Leczenia Chorych na SM.
Izabela Czarnecka (Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego) kilkakrotnie podkreśliła, że sytuacja osób dotkniętych na SM jest wyjątkowo trudna i ogłosiła, że kolejne osoby wytaczają procesy sądowe przeciwko Narodowemu Funduszowi Zdrowia (który w znikomym stopniu refunduje specjalistyczne leczenie i rehabilitację chorych. Pomaga im w tym powołany przez PTSR rzecznik praw pacjenta z SM.
Podczas konferencji swoje wsparcie po raz kolejny zadeklarowali europosłowie.
"Mam nadzieję, że Parlament, dzięki naciskom polskich posłów, a my tę inicjatywę podjęliśmy, szybko przyjmie tę petycję i będzie ona mogła bezzwłocznie przejść do Komisji Europejskiej, a to jest ciało decydujące w Unii Europejskiej" powiedział poseł Grabowski w nawiązaniu do oficjalnej petycji przeciwko dyskryminacji chorych na SM w Polsce, którą polscy pacjenci złożyli do Komisji Petycji PE w lipcu br.
W konferencji wzięli udział także John Golding, wiceprzewodniczący The European Multiple Sclerosis Platform (Norwegia) oraz Robert Schlathau członek The European Multiple Sclerosis Platform (Austria), którzy mówili o jakże odmiennych od polskich standardach leczenia i rehabilitacji w krajach UE oraz o Kodzie Dobrej Praktyki w SM. John Golding przy okazji swojej wypowiedzi na temat skandalu, jakim w jego oczach jest tak złe traktowanie chorych na SM przez polski rząd, powołał się na hasło "Solidarność". To słowo ma dla niego osobiste znaczenie. W latach 80-tych, kiedy w Gdańsku wspierał polskich stoczniowców pojawiły się u niego pierwsze objawy stwardnienia rozsianego.
Ksiądz Arkadiusz Roszak z Parlamentu Europejskiego – osoba, która udzieliła nieocenionego wsparcia polskim chorym w zorganizowaniu tych dni, podkreślił, że po raz pierwszy spotkał się z tak entuzjastyczną i zaangażowaną publicznością.
Przedsięwzięcie Dni SM w Parlamencie Europejskim to apel dziesiątek tysięcy ludzi cierpiących na stwardnienie rozsiane w Polsce, którzy proszą o to, aby traktować ich na równi z chorymi w innych krajach europejskich.
Parlament Europejski w ciągu ostatnich lat przyczynił się do poprawy jakości życia osób dotkniętych SM w wielu krajach UE z wyjątkiem Polski, w której Ministerstwo Zdrowia pozostaje obojętne na argumenty przemawiające za wdrożeniem Narodowego Programu Chorych na SM.
Polscy pacjenci liczą na to, że tym razem głos Brukseli przekona polskie Ministerstwo Zdrowia do udzielenia wsparcia i pomocy osobom dotkniętym stwardnieniem rozsianym.

źródło: www.ptsr.org.pl

Ocena: 10.00 (1 głos) - Oceń tę wiadomość -
Komentarze są własnością ich autorów. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Szukaj
Tematy
Kto jest online?
3 użytkowników jest na stronie (3 użytkowników przegląda Wiadomości )

Użytkownicy: 0
Goście: 3

więcej...
Licznik

Copyright © by Biegusy 2006-2010
Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane SM w Zielonej Górze
Stwardnienie Rozsiane | Antymail | Forum stwardnienie rozsiane SM