Koenzym Q10 nie powoduje poprawy w objawach choroby Parkinsona - Medycyna - Wiadomości
 
 
Zaloguj się...
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnieZapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu
Stowarzyszenie
Strona główna
Artykuły
Galeria
Forum
Download
Linki
 
Medycyna : Koenzym Q10 nie powoduje poprawy w objawach choroby Parkinsona
Napisał Cypek dnia 2007-06-09 10:00:00 (3737 odsłon)
Medycyna

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, okazuje się że niewielkie ilości koenzymu Q10 (CoQ10) prowadzą do zwiększenia pozimomu tego antyoksydanta we krwi pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona aczkolwiek nie prowadzą do polepszenia stanu chorego i osłabienia objawów parkinsonizmu. Te badania stają w opozycji do dotychczasowych doniesień, mówiących o tym, że podawanie CoQ10 spowalnia postępy choroby Parkinsona.Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym charakteryzującym się przede wszytkim drżeniem, sztywnością mięśniową oraz trudnościami w chodzeniu bądź wykonywaniu innych czynności (następstwo degeneracji komórek nerwowych dopaminergicznych, pośrednio zawiadujących kontrolą aktywności mięśniowej). Osoby cierpiące na parkinsonizm wykazują zmniejszony poziom CoQ10, substancji powstającej naturalnie w organizmie. Mechanizm biologiczny powstawania choroby nie został jeszcze dokładnie poznany, ale naukowcy podejrzewają związek z dysfunkcją mitochondriów, centrów energetycznych komórki. Koenzym Q10, antyoksydant sprzedawany bez recepty jako suplement żywieniowy, jest również zaangażowany w procesy przebiegające w mitochondriach, wspomagając ich pracę. Z tego właśnie powodu rozważana jest neuroochronna aktywność CoQ10 w chorobach neurodegeneracyjnych związanych z dysfunkcją mitochondriów i stresem oksydacyjnym, tak jak to się dzieje w przypadku chorób Huntingtona i Parkinsona. Poprzednie badania wskazywały, że duże dawki Koenzymu Q10 (1200 mg) mogą spowolnić pogarszanie się stanu pacjentów z chorobą Parkinsona.Naukowcy z Drezna przeprowadzili losowe próby kliniczne z wykorzystaniem 300-miligramowej dawki CoQ10 u 131 pacjentów dotkniętych chorobą Parkinsona. Osoby te nie wykazywały dysfunkcji motorycznych i były poddane stałemu leczeniu. Chorzy włączeni do badań zażywali 100 mg CoQ10 trzy razy dziennie przez trzy miesiące, po czym następował dwumiesięczny okres "oczyszczania". Szacowanie nasilenia objawów choroby Parkinsona odbywało się przed rozpoczęciem kuracji, każdego miesiąca jej trawnia oraz w czasie "oczyszczania". Testy krwi były przeprowadzone na początku badań, po trzech miesiącach od kuracji jak równiez po okresie "oczyszczenia".

Przez całkowity, trzymiesięczny okres badań, przeszło 106 pacjentów: 55 w grupie zażywającej CoQ10 i 51 w grupie placebo. Ogólnie rzecz ujmując, koenzym Q10 był dobrze tolerowany przez organizm a odsetek pacjentów doświadczających efektów przeciwnych od spodziewanych tj. infekje wirusowe, biegunka, wypadanie włosów, nie różnił się między badanymi grupami. Poziom CoQ10 we krwi osób poddanych kuracji wzrósł po trzech miesiącach z 0,99 mg/l do średnio 4,6 mg/l.

Mimo, że zaobserwowano znaczny wzrost poziomu koenzymu Q10 w surowicy krwi, nie udało się stwierdzić pozytywnego wpływu tej substancji na objawy towarzyszące chorobie Parkinsona. Nie potwierdza sie zatem hipoteza, że naprawa uszkodzonego metabolizmu energetycznego neuronów dopaminergicznych prowadzi do pozytywnych zmian w objawach parkinsonizmu.

Natomiast badania te pokazały, że CoQ10 w dawce 300mg na dzień, jest bezpieczny i dobrze tolerowany przez pacjentów z chorobą Parkinsona, którzy jednocześnie przyjmują różne leki na tego typu schorzenie. Jakkolwiek po takiej kuracji poziom CoQ10 w surowicy znacznie wzrósł, nie towarzyszyło mu poprawienie stanu chorego.W celu klarownego stwierdzenia i potwierdzenia potencjalnych właściwości ochronnych CoQ10 w chorobach neurodegeneracyjch, konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, w których między innymi będzie testowana wyższa dawka efektywna podawana pacjentom przez dłuższy okres czasu.źródło: www.biotechnologia.com.pl

Ocena: 10.00 (1 głos) - Oceń tę wiadomość -
Komentarze są własnością ich autorów. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Szukaj
Tematy
Kto jest online?
9 użytkowników jest na stronie (8 użytkowników przegląda Wiadomości )

Użytkownicy: 0
Goście: 9

więcej...
Licznik

Copyright © by Biegusy 2006-2010
Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane SM w Zielonej Górze
Stwardnienie Rozsiane | Antymail | Forum stwardnienie rozsiane SM