Artykuły
 
 
Zaloguj się...
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnieZapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu
Stowarzyszenie
Strona główna
Artykuły
Galeria
Forum
Download
Linki
 
Artykuły
Medycyna (11 artykułów)
Artykuły o lekach i metodach leczenia.
Wybrane zagadnienia immunomodulacyjnego leczenia chorych na stwardnienie rozsiane
Interferon (IFN) beta-1b, interferon beta 1a s.c. i i.m. oraz octan glatirameru stanowią najszerzej badane i omawiane środki immunomodulacyjne, które stosuje się obecnie u chorych na nawracająco-ustępujące i wtórnie postępujące stwardnienie rozsiane (NU SR, WP SR). Kliniczne badania nad tymi lekami rozwinęły się kilkoma drogami. Pierwszą, podstawową metodą badań są średniookresowe, randomizowane, maskowane i kontrolowane placebo próby kliniczne [1–3]. Są one zdefiniowane jako badania najwyższej, I lub II klasy [4]. Z reguły rekrutują one na początku duże grupy chorych, które z upływem czasu stają się coraz mniej liczne. Próby te, zwykle po 2–3 latach przekształcają się w otwarte prospektywne badania kliniczne [5,6]. Zmiana metody badania podyktowana jest głównie względami etycznymi, praktycznymi i finansowymi. W próbach leczenia nie można było utrzymywać chorych na SR przez wiele lat na placebo, ponadto występowanie cięższych objawów niepożądanych prowadziło do odkodowania małej liczby chorych. Wieloośrodkowe, długookresowe i kontrolowane placebo badania są poza tym bardzo drogie. Drugą metodą badań są próby bez placebo, w których porównuje się wyniki leczenia u tych samych chorych przed i po podaniu leku (badania III i IV klasy). Oddzielną grupą tych ostatnich badań są próby, w których najpierw stosuje się lek I rzutu, zaś następnie lek II rzutu [7,8].
Zaburzenia funkcji poznawczych w stwardnieniu rozsianym
Do najczęściej opisywanych deficytów poznawczych w populacji chorych z SR zaliczyć można zaburzenia pamięci, uwagi, spowolnienie psychoruchowe, upośledzenie myślenia abstrakcyjnego i tzw. funkcji wykonawczych, osłabienie funkcji wzrokowo-przestrzennych [4–7].
Stwardnienie rozsiane a inne choroby autoimmunologiczne
Choroby autoimmunologiczne występują u ok. 3–8% populacji, z czego 78–85% stanowią kobiety. W USA schorzenia te są wiodącą przyczyną śmierci u kobiet młodych i w średnim wieku. Zapadalność waha się od 5/100 tys. mieszkańców (np. autoimmunologiczne zapalenie wątroby, zapalenie błony naczyniowej oka) do ponad 500/100 tys. mieszkańców (choroba Gravesa, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie tarczycy).
Tabela artykułów spożywczych
Polecane i niepolecane artykuły spożywcze w diecie chorych na SM.
Dieta w Stwardnienieu Rozsianym
Choroby przewlekłe, a do takich zalicza się stwardnienie rozsiane, wymagają wielostronnego leczenia. Tak więc obok leczenia farmakologicznego i rehabilitacji również wiele uwagi poświęca się znaczeniu diety.
_MD_NUM_ARTICLE_NUM 1 _MD_NUM_ARTICLE_TO 5 _MD_NUM_ARTICLE_OF 11 _MD_NUM_ARTICLE_PREV _MD_NUM_ARTICLE_SEP _MD_NUM_ARTICLE_NEXT
Szukaj
Najnowsze artykuły
Najpopularniejsze artykuły
Kto jest online?
1 użytkowników jest na stronie (1 użytkowników przegląda Artykuły )

Użytkownicy: 0
Goście: 1

więcej...
Licznik

Copyright © by Biegusy 2006-2010
Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane SM w Zielonej Górze
Stwardnienie Rozsiane | Antymail | Forum stwardnienie rozsiane SM