Historia Historia "Biegusów" Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane
Statut Statut Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane
Rehabilitacja(5 artykułów) Artykuły o metodach prowadzenia rehabilitacji.
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych dla chorych na SM Przedstawiamy przykładowy zestaw ćwiczeń gimnastycznych ułożony przez naszą rehabilitantkę Martę Nadworską, która dwa razy w miesiącu prowadzi z nami tego typu zajęcia. Zachęcamy do uczestniczenia w nich, a kto nie może niech zmobilizuje się i w domu ćwiczy wg instrukcji, a tym samym nie daje się chorobie. Bowiem ruch może zastąpić pigułkę, ale pigułka - ruchu, niestety nie. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych dla chorych na SM ułożony przez rehabilitantkę Martę Nadworską.
Hatha Joga Zajęcia z Hatha Jogi rozpoczęliśmy w styczniu 2006r tworząc jedyną w swoim rodzaju grupę uczestników chorych na stwardnienie rozsiane.
Ćwiczenia izometryczne Chcielibyśmy zaprosić Was do ćwiczeń gimnastycznych - dostępnych dla każdego bez względu na wiek, płeć i stopień niepełnosprawności. Każdy może wybrać coś dla siebie.
Medycyna(11 artykułów) Artykuły o lekach i metodach leczenia.
Wybrane zagadnienia immunomodulacyjnego leczenia chorych na stwardnienie rozsiane Interferon (IFN) beta-1b, interferon beta 1a s.c. i i.m. oraz octan glatirameru stanowiÄ… najszerzej badane i omawiane Å›rodki immunomodulacyjne, które stosuje siÄ™ obecnie u chorych na nawracajÄ…co-ustÄ™pujÄ…ce i wtórnie postÄ™pujÄ…ce stwardnienie rozsiane (NU SR, WP SR). Kliniczne badania nad tymi lekami rozwinęły siÄ™ kilkoma drogami. PierwszÄ…, podstawowÄ… metodÄ… badaÅ„ sÄ… Å›redniookresowe, randomizowane, maskowane i kontrolowane placebo próby kliniczne [1–3]. SÄ… one zdefiniowane jako badania najwyższej, I lub II klasy [4]. Z reguÅ‚y rekrutujÄ… one na poczÄ…tku duże grupy chorych, które z upÅ‚ywem czasu stajÄ… siÄ™ coraz mniej liczne. Próby te, zwykle po 2–3 latach przeksztaÅ‚cajÄ… siÄ™ w otwarte prospektywne badania kliniczne [5,6]. Zmiana metody badania podyktowana jest głównie wzglÄ™dami etycznymi, praktycznymi i finansowymi. W próbach leczenia nie można byÅ‚o utrzymywać chorych na SR przez wiele lat na placebo, ponadto wystÄ™powanie cięższych objawów niepożądanych prowadziÅ‚o do odkodowania maÅ‚ej liczby chorych. WielooÅ›rodkowe, dÅ‚ugookresowe i kontrolowane placebo badania sÄ… poza tym bardzo drogie. DrugÄ… metodÄ… badaÅ„ sÄ… próby bez placebo, w których porównuje siÄ™ wyniki leczenia u tych samych chorych przed i po podaniu leku (badania III i IV klasy). OddzielnÄ… grupÄ… tych ostatnich badaÅ„ sÄ… próby, w których najpierw stosuje siÄ™ lek I rzutu, zaÅ› nastÄ™pnie lek II rzutu [7,8].
Zaburzenia funkcji poznawczych w stwardnieniu rozsianym Do najczęściej opisywanych deficytów poznawczych w populacji chorych z SR zaliczyć można zaburzenia pamiÄ™ci, uwagi, spowolnienie psychoruchowe, upoÅ›ledzenie myÅ›lenia abstrakcyjnego i tzw. funkcji wykonawczych, osÅ‚abienie funkcji wzrokowo-przestrzennych [4–7].
Stwardnienie rozsiane a inne choroby autoimmunologiczne Choroby autoimmunologiczne wystÄ™pujÄ… u ok. 3–8% populacji, z czego 78–85% stanowiÄ… kobiety. W USA schorzenia te sÄ… wiodÄ…cÄ… przyczynÄ… Å›mierci u kobiet mÅ‚odych i w Å›rednim wieku. Zapadalność waha siÄ™ od 5/100 tys. mieszkaÅ„ców (np. autoimmunologiczne zapalenie wÄ…troby, zapalenie bÅ‚ony naczyniowej oka) do ponad 500/100 tys. mieszkaÅ„ców (choroba Gravesa, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie tarczycy).
Dieta w Stwardnienieu Rozsianym Choroby przewlekłe, a do takich zalicza się stwardnienie rozsiane, wymagają wielostronnego leczenia. Tak więc obok leczenia farmakologicznego i rehabilitacji również wiele uwagi poświęca się znaczeniu diety.
Stwardnienie Rozsiane - naturalny przebieg choroby Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex, multiple sclerosis, encephalomyelitis disseminata) to choroba uchodzaąca nie tylko wśród pacjentów, ale i wśród neurologów zajmujacych sie tym tematem za schorzenie o wielu, często nieprzewidywalnych aspektach.
Spektrum możliwych manifestacji klinicznych jest ogromnie szerokie - na jednym biegunie znajdziemy tu pacjentów mających za sobą jednorazowy,często prawie niezauważalny deficyt neurologiczny (np. pogorszenie ostrości wzroku, podwójne widzenie, zaburzenie równowagi czy tzw. parestezje tzn. zaburzenia czucia powierzchownego itd), na drugim biegunie można by umieścić pacjentów, u których choroba przebiega z często nawracającymi, cieżkimi "rzutami" lub ciągłym, powolnym pogorszeniem stanu zdrowia.
Jakie czynniki decydują o przebiegu choroby, którzy pacjenci rozwiną jej pełen obraz klinczny, a u których rokowanie jest lepsze, jak rozwinie się choroba jeśli nie zastosuje się odpowiedniego leczenia?
Na wiele z tych pytań ciagle jeszcze nie ma ostatecznej odpowiedzi. Myślę jednak, że na podstawie analizy określonych klinicznych czynnikow zwanych deskryptorami choroby, można podjąć próbę odpowiedzi na niektóre z tych kwestii.
Dlaczego chorujemy? Czy lęk przed stwardnieniem rozsianym jest zasadny? Niestety tak, gdyż jest to choroba straszna, ponieważ znacznie częściej chorują osoby młode w wieku 20-30 lat. Częściej również chorują kobiety. Czym to może być spowodowane? Dlaczego w strefie umiarkowanej ludzie chorują na stwardnienie rozsiane częściej zaś im dalej na południe i im niższa szerokość geograficzna - tj. bliżej równika, tym mniej zachorowań. Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.
Obecne standardy leczenia SM w Polsce Jak leczyć SM w dobie UE? Rozmowa z prof. Jerzym Kotowiczem z Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie.
Astrocyty atakujÄ… Astrocyt – duża komórka ksztaÅ‚tem zbliżona do gwiazdy. Buduje szkielet dla delikatnych neuronów, odżywia je oraz chroni. A przynajmniej powinna. Jak siÄ™ okazuje, czasem również niszczy. Dzieje siÄ™ tak za sprawÄ… pewnej wirusowej zaszÅ‚oÅ›ci sprzed... 50 milionów lat.
Moja nietypowa choroba Ryszard Jezierski ze Szczecina. Choruje na SM już od (50)? roku życia, a mam obecnie 77 lat. Dopiero 2 lata temu mój pierwszy lekarz - neurolog stwierdził, że mam tą chorobę. Leczono różnie, ale nikt nie nazwał mojej choroby SM?
To co mi pomogło - Koci Pazur Jestem nowo zarejestrowaną osobą na tej stronie. Zaglądam od czasu do czasu na strony związane z SM gdyż niecały rok temu dowiedziałam się, że jestem chora właśnie na tę chorobę.
To jest moja historia walki ze stwardnieniem rozsianym. To co jest tu opisane opiera się na moich własnych doświadczeniach i wnioskach, które z nich wypływają. Chciałem zaznaczyć, że nie jestem lekarzem i nie posiadam żadnego medycznego przygotowania. Moje teorie są kontrowersyjne, chociaż obecnie rośnie liczba lekarzy dochodzących do podobnych wniosków. Jako laik wyrażający poglądy nieakceptowane przez środowisko lekarskie jestem poddany stałej krytyce.
Wiersze(3 artykułów) Wiersze napisane przez członków naszego Stowarzyszenia