Artykuły
 
 
Zaloguj się...
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnieZapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu
Stowarzyszenie
Strona główna
Artykuły
Galeria
Forum
Download
Linki
 
Artykuły
Biegusy (5 artykułów)
Artykuły dotyczące Stowarzyszenia.
Jeden Procent dla OPP
Zarząd
Zarząd Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane
Kontakt
Dane kontaktowe
Historia
Historia "Biegusów" Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane
Statut
Statut Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane
Rehabilitacja (5 artykułów)
Artykuły o metodach prowadzenia rehabilitacji.
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych dla chorych na SM
Przedstawiamy przykładowy zestaw ćwiczeń gimnastycznych ułożony przez naszą rehabilitantkę Martę Nadworską, która dwa razy w miesiącu prowadzi z nami tego typu zajęcia. Zachęcamy do uczestniczenia w nich, a kto nie może niech zmobilizuje się i w domu ćwiczy wg instrukcji, a tym samym nie daje się chorobie. Bowiem ruch może zastąpić pigułkę, ale pigułka - ruchu, niestety nie.
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych dla chorych na SM ułożony przez rehabilitantkę Martę Nadworską.
Hatha Joga
Zajęcia z Hatha Jogi rozpoczęliśmy w styczniu 2006r tworząc jedyną w swoim rodzaju grupę uczestników chorych na stwardnienie rozsiane.
Ćwiczenia izometryczne
Chcielibyśmy zaprosić Was do ćwiczeń gimnastycznych - dostępnych dla każdego bez względu na wiek, płeć i stopień niepełnosprawności. Każdy może wybrać coś dla siebie.
Hipoterapia
Krioterapia
Medycyna (11 artykułów)
Artykuły o lekach i metodach leczenia.
Wybrane zagadnienia immunomodulacyjnego leczenia chorych na stwardnienie rozsiane
Interferon (IFN) beta-1b, interferon beta 1a s.c. i i.m. oraz octan glatirameru stanowią najszerzej badane i omawiane środki immunomodulacyjne, które stosuje się obecnie u chorych na nawracająco-ustępujące i wtórnie postępujące stwardnienie rozsiane (NU SR, WP SR). Kliniczne badania nad tymi lekami rozwinęły się kilkoma drogami. Pierwszą, podstawową metodą badań są średniookresowe, randomizowane, maskowane i kontrolowane placebo próby kliniczne [1–3]. Są one zdefiniowane jako badania najwyższej, I lub II klasy [4]. Z reguły rekrutują one na początku duże grupy chorych, które z upływem czasu stają się coraz mniej liczne. Próby te, zwykle po 2–3 latach przekształcają się w otwarte prospektywne badania kliniczne [5,6]. Zmiana metody badania podyktowana jest głównie względami etycznymi, praktycznymi i finansowymi. W próbach leczenia nie można było utrzymywać chorych na SR przez wiele lat na placebo, ponadto występowanie cięższych objawów niepożądanych prowadziło do odkodowania małej liczby chorych. Wieloośrodkowe, długookresowe i kontrolowane placebo badania są poza tym bardzo drogie. Drugą metodą badań są próby bez placebo, w których porównuje się wyniki leczenia u tych samych chorych przed i po podaniu leku (badania III i IV klasy). Oddzielną grupą tych ostatnich badań są próby, w których najpierw stosuje się lek I rzutu, zaś następnie lek II rzutu [7,8].
Zaburzenia funkcji poznawczych w stwardnieniu rozsianym
Do najczęściej opisywanych deficytów poznawczych w populacji chorych z SR zaliczyć można zaburzenia pamięci, uwagi, spowolnienie psychoruchowe, upośledzenie myślenia abstrakcyjnego i tzw. funkcji wykonawczych, osłabienie funkcji wzrokowo-przestrzennych [4–7].
Stwardnienie rozsiane a inne choroby autoimmunologiczne
Choroby autoimmunologiczne występują u ok. 3–8% populacji, z czego 78–85% stanowią kobiety. W USA schorzenia te są wiodącą przyczyną śmierci u kobiet młodych i w średnim wieku. Zapadalność waha się od 5/100 tys. mieszkańców (np. autoimmunologiczne zapalenie wątroby, zapalenie błony naczyniowej oka) do ponad 500/100 tys. mieszkańców (choroba Gravesa, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie tarczycy).
Tabela artykułów spożywczych
Polecane i niepolecane artykuły spożywcze w diecie chorych na SM.
Dieta w Stwardnienieu Rozsianym
Choroby przewlekłe, a do takich zalicza się stwardnienie rozsiane, wymagają wielostronnego leczenia. Tak więc obok leczenia farmakologicznego i rehabilitacji również wiele uwagi poświęca się znaczeniu diety.
Stwardnienie Rozsiane - naturalny przebieg choroby
Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex, multiple sclerosis, encephalomyelitis disseminata) to choroba uchodzaąca nie tylko wśród pacjentów, ale i wśród neurologów zajmujacych sie tym tematem za schorzenie o wielu, często nieprzewidywalnych aspektach.

Spektrum możliwych manifestacji klinicznych jest ogromnie szerokie - na jednym biegunie znajdziemy tu pacjentów mających za sobą jednorazowy,często prawie niezauważalny deficyt neurologiczny (np. pogorszenie ostrości wzroku, podwójne widzenie, zaburzenie równowagi czy tzw. parestezje tzn. zaburzenia czucia powierzchownego itd), na drugim biegunie można by umieścić pacjentów, u których choroba przebiega z często nawracającymi, cieżkimi "rzutami" lub ciągłym, powolnym pogorszeniem stanu zdrowia.

Jakie czynniki decydują o przebiegu choroby, którzy pacjenci rozwiną jej pełen obraz klinczny, a u których rokowanie jest lepsze, jak rozwinie się choroba jeśli nie zastosuje się odpowiedniego leczenia?

Na wiele z tych pytań ciagle jeszcze nie ma ostatecznej odpowiedzi. Myślę jednak, że na podstawie analizy określonych klinicznych czynnikow zwanych deskryptorami choroby, można podjąć próbę odpowiedzi na niektóre z tych kwestii.
Dlaczego chorujemy?
Czy lęk przed stwardnieniem rozsianym jest zasadny? Niestety tak, gdyż jest to choroba straszna, ponieważ znacznie częściej chorują osoby młode w wieku 20-30 lat. Częściej również chorują kobiety. Czym to może być spowodowane? Dlaczego w strefie umiarkowanej ludzie chorują na stwardnienie rozsiane częściej zaś im dalej na południe i im niższa szerokość geograficzna - tj. bliżej równika, tym mniej zachorowań. Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.
Którzy chorzy mogą być leczeni interferonami?
Obecne standardy leczenia SM w Polsce
Jak leczyć SM w dobie UE? Rozmowa z prof. Jerzym Kotowiczem z Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie.
Astrocyty atakują
Astrocyt – duża komórka kształtem zbliżona do gwiazdy. Buduje szkielet dla delikatnych neuronów, odżywia je oraz chroni. A przynajmniej powinna. Jak się okazuje, czasem również niszczy. Dzieje się tak za sprawą pewnej wirusowej zaszłości sprzed... 50 milionów lat.
Stwardnienie Rozsiane - definicja
Książki (0 artykułów)
Streszczenia, opisy i recenzje książek o tematyce Stwardnienia Rozsianego.
Opowiadania Chorych (3 artykułów)
Moja nietypowa choroba
Ryszard Jezierski ze Szczecina. Choruje na SM już od (50)? roku życia, a mam obecnie 77 lat. Dopiero 2 lata temu mój pierwszy lekarz - neurolog stwierdził, że mam tą chorobę. Leczono różnie, ale nikt nie nazwał mojej choroby SM?
To co mi pomogło - Koci Pazur
Jestem nowo zarejestrowaną osobą na tej stronie. Zaglądam od czasu do czasu na strony związane z SM gdyż niecały rok temu dowiedziałam się, że jestem chora właśnie na tę chorobę.
Moja walka przeciwko Stwardnieniu Rozsianemu - historia Rogera MacDougalla

To jest moja historia walki ze stwardnieniem rozsianym. To co jest tu opisane opiera się na moich własnych doświadczeniach i wnioskach, które z nich wypływają. Chciałem zaznaczyć, że nie jestem lekarzem i nie posiadam żadnego medycznego przygotowania. Moje teorie są kontrowersyjne, chociaż obecnie rośnie liczba lekarzy dochodzących do podobnych wniosków. Jako laik wyrażający poglądy nieakceptowane przez środowisko lekarskie jestem poddany stałej krytyce.

Wiersze (3 artykułów)
Wiersze napisane przez członków naszego Stowarzyszenia
Elżbieta Iwańczyk
Wiersze Elżbiety Iwańczyk
Werbel
Wiersze autorstwa Werbel
Robert Bochnak
Wiersze Roberta Bochnaka
Szukaj
Najnowsze artykuły
Najpopularniejsze artykuły
Kto jest online?
1 użytkowników jest na stronie (1 użytkowników przegląda Artykuły )

Użytkownicy: 0
Goście: 1

więcej...
Licznik

Copyright © by Biegusy 2006-2010
Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane SM w Zielonej Górze
Stwardnienie Rozsiane | Antymail | Forum stwardnienie rozsiane SM